Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
All-Area track: Eastern View's Ashton King makes Free Lance-Star's first team
top story

All-Area track: Eastern View's Ashton King makes Free Lance-Star's first team

{{featured_button_text}}

Eastern View’s Ashton King proved he was one of the best sprinters in the state at June’s Class 4 state track meet, posting runner-up finishes in both the 100- and 200-meter dashes and running a leg for the Cyclones’ boys 4x100 relay team that came in third.

For his efforts, King has been named to the Free Lance-Star’s All-Area track first team.

King, a senior, was also a first-team selection by the FLS during the winter track season.

Two members of Eastern View’s girls team—Gauri Airi and Kyle Gee—received honorable mention.

Gee, a junior, posted a ninth-place finish in the discus throw at the state competition.

Culpeper High’s boys squad had three honorable mention performers in seniors Tripp Beaver, Jaiden Penn and Jonah Woodward.

Beaver came in third in the long jump and fifth in the triple jump at the Class 4 state meet.

Another senior, Grace Damewood, was the only member of the Blue Devils’ girls team to earn honorable mention after finishing seventh in the long jump at the state competition.

The full list of boys and girls honorees follows:

COACH OF THE YEAR

SHANNON CRABTREE

Courtland

His boys’ team won runner-up trophies in the Region 4B and Class 4 state meet. He also coached a state champion female hurdler in Briana London.

BOYS TEAM

CO-ATHLETES OF THE YEAR

JACKSON VOLLBRECHT

Courtland

Unbeaten all season, the senior easily won Class 4 state titles in the shot put and discus. His best discus throw (183-11) ranks in the top 15 in state history.

SEAN WRAY

Courtland

The Howard-bound senior swept the Class 4 state titles in the long jump, triple jump and 110 hurdles and also placed third in the 300 hurdles.

FIRST TEAM

ISAIAH BLOUNT

Caroline

The versatile senior placed fourth in the Class 4 state discus, seventh in the shot and 15th in the triple jump. He also ranked among the area’s best hurdlers.

JON COLLINS

Spotsylvania

Following in the footsteps of former Knight Limiah Coleman, the junior won Region 4B and Class 4 state titles in the high jump, clearing 6-2 at each meet.

NICHOLAS EMMERT

Louisa

The junior finished third in the 1,600-meter run at the Region 4B and Class 4 state meets and posted the area’s best time for the season (4:22.26).

ASHTON KING

Eastern View

The senior was Class 4 state runner-up in the 100- and 200-meter dashes and anchored the Cyclones to a third-place finish in the 4x100 relay.

SHAUN HARRIS

Colonial Forge

The junior anchored the Eagles’ state champion 4x100 relay after placing sixth in the 200 meters and 11th in the 100 at the Class 6 meet.

CHRISTIAN JACKSON

Colonial Forge

The senior was 6A state runner-up in the 800 meters in a photo finish after winning district and regional titles. He also had the area’s No. 2 400 time.

COLTON OCETNI

Mountain View

The senior cleared 13-6 to win his first career outdoor Class 5 pole vault title after claiming the past two indoor championships.

GIRLS

ATHLETE OF

THE YEAR

KENNEDY FLYN

James Monroe

The precocious freshman swept Class 3 state titles in the 100- and 300-meter hurdles and led off the state champion 4x100 relay.

FIRST TEAM

EMILY CATLETT

Massaponax

The senior placed third in the 300 hurdles and eighth in the 200 at the Class 6 state meet after winning a regional title in the hurdles.

GABRIELLE FIGUEROA

North Stafford

The senior placed third in the Class 5 state championships in both the shot put (35-5.75) and discus (107-11).

KAYLA LOESCHER

Colonial Forge

The senior posted the area’s best times in the 1,600 (5:17.55) and 3,200 (11:33.97) and placed third in the 3,200 at the Region 6B meet.

KARRINGTON OWENS

Mountain View

After anchoring the Wildcats’ state champion 4x800 relay, the senior placed fifth individually at 800 meters, an event she won at the regional meet.

AALIYAH PYATT

Massaponax

In limited duty for the Panthers, the South Carolina-bound senior posted the area’s best times in the 200 (24.96) and 400 (54.03).

NAYOME SHIPP

Colonial Forge

The senior won the Region 6B high jump title at 5-5 and was declared state runner-up on the basis of more misses at 5-4.

PAITYN WALKER

Colonial Forge

Better known as a volleyball setter, the senior placed fifth in the 800 meters at the Class 6 state meet

AYANNA WOODS

North Stafford

Another fleet freshman, she won a regional title at 100 meters and placed fourth in the Class 5 state meet.

HONORABLE MENTION BOYS

Liam Andros, Brooke Point

Logan Andros, Brooke Point

Support Local Journalism

Your subscription makes our reporting possible.
{{featured_button_text}}

Jake Applegate, Riverbend

Michael Arner, Colonial Forge

Jordan Barnett, Colonial Forge

Tripp Beaver, Culpeper

Aidan Billings, Mountain View

Vincent Bond, Mountain View

Jordan Borders, Colonial Forge

Micah Brown, North Stafford

Hezekiah Brown, North Stafford

Clifton Davis, North Stafford

Blake Fairbanks, Riverbend

Wesley Ford, Brooke Point

Ronald Gaymon, Stafford

Maurice Howard, Courtland

Josiah Hrcka, Courtland

Lowell Johnson, Louisa

Justin Jones, Colonial Forge

Anton Jones-Wilson, Caroline

Gary Lane, King George

Zadok Laryea, Caroline

Noah LeCain, North Stafford

Jayson Lewis, North Stafford

Jason Lomax, Courtland

Bryson Long, Riverbend

Daniel Martino, Riverbend

Eric Mensah, Mountain View

Liam O’Gorman, Chancellor

Jaden Pearson, Mountain View

Jaiden Penn, Culpeper

Justin Polcha, Stafford

Elias Richardson, Mountain View

Michael Riley, Brooke Point

Jabes Roundtree, James Monroe

Aidan Ryan, James Monroe

Troy Spillman, King George

Craig Swain, Mountain View

Joshua Webb, North Stafford

Kwame Whittaker, Courtland

Branden Wood, Louisa

Jonah Woodward, Culpeper

Samuel Yakulis Jr., North Stafford

Giovannia Zelaya, Brooke Point

GIRLS

Gauri Airi, Eastern View

Madelyn Anderson, Mountain View

Amber Askelson, Brooke Point

Mekaiyla Baker, Courtland

Tatia Battiste, James Monroe

Virginia Beringer, James Monroe

Diymond Brooks, Louisa

Dezmajia Carter, Louisa

Arianna Colson, Orange

Raichelle Cornelius, North Stafford

Grace Damewood, Culpeper

Yasmine Dean, James Monroe

Brianna Denson, James Monroe

Ali DiClemente, Colonial Forge

Skylar Duffy, Stafford

Kyla Gee, Eastern View

Chloe Fritz, Louisa

Lola Garvie, Massaponax

Malye Hawes, Brooke Point

Neveah Heath, Colonial Forge

Sylvie Jackson, Louisa

Anijah James, King George

Iyannah Johnson, Brooke Point

Gracen King, Massaponax

Briana London, Courtland

Elizabeth Mensa, Mountain View

Isabel Ostvig, Colonial Forge

Samantha Potts, Riverbend

Brooklyn Simmons, Colonial Forge

Rebekah Simmons, Mountain View

Alyson Smith, Colonial Forge

Caroline Thomas, Massaponax

Alicia Woolfolk, Louisa

Emma Wunderly, Mountain View

Sydney Wynn, James Monroe

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News